12:00 - 16:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

HRAD SVOJANOV NABÍZÍ I V SRPNU BOHATÝ KULTURNÍ PROGRAM

HRAD SVOJANOV NABÍZÍ I V SRPNU BOHATÝ KULTURNÍ PROGRAM

První srpnový víkend, 6. a 7. srpna 2022, je už tradičně věnovaný přehlídce divadel. Také pro letošní rok vybírala správa památky z široké škály divadelníků, aby pobavili jak malé, tak i dospělé výletníky. Patrony svojanovské divadelní pouti jsou už tradičně Eva HruškováJan Přeučil. Společně se Zdeňkem Rohlíčkem přiblíží se svými marionetami pověsti, ale i pohádkové příběhy. Účast na divadelní pouti přislíbil také Honza HrubecDřevěným divadlem, Divadlo Kapsa z Andělské HoryDivadlo BOĎI Bauerovi z Jaroměře.

  

Na sobotní večer je pak ještě naplánovaný speciální zábavný pořad se známým moderátorem Alešem CibulkouEvou Hruškovou nazvaný Popelka na Cibulce. Jak už název napovídá, tématem bude vyprávění, vzpomínání a také písničky z Popelky, tedy z jednoho největších klenotů mezi českými pohádkami.

  

Na srpnovém programu nechybí ani připomínka nejvleklejšího válečného konfliktu všech dob. Hrad se navrátí o několik století zpět do doby, kdy se v jeho okolí potulovaly hordy vojáků, kteří rabovali, dobývali, vraždili. Kromě řinčení mečů a vůně střelného prachu nebudou chybět ani tanečnice, bubeníci, šermířské potyčky, či scénky. Program už tradičně připravil letohradský spolek Honorata. Zaškrtněte si ve svých kalendářích dny 20. a 21. srpna. To je pravý čas pro třicetiletou válku na Svojanově a vy můžete být u toho!

  

Milovníci historie nepřijdou po dobu těchto akcí ani o komentované prohlídky celého empírového paláce, který je stylizovaný do 2. poloviny 19. století, tedy do doby, kdy se na hradě naposledy žilo. Podívat se budou moci rovněž do středověkých sklepení, opředených legendami a pověstmi, do mučírny a domu zbrojnošů. Přístupné jsou stále i hradební ochozy, hláska a gotická zahrada s vyhlídkovými altány. Procházka areálem čítá víc jak třičtvrtě kilometru.

  

Také v srpnu jsou na hradě k vidění všechny tři výstavy, které správa pro letošní výletnickou sezonu nachystala. V galerii v předhradí jsou dvě. Velká multimediální expozice Rudolf II. - král a císařStoletí Karla Otčenáška o lidmi oblíbeném arcibiskupovi. Prohlídková trasa A je pak doplněná výstavou korzetů a šněrovaček. Všichni se tak mohou podívat, co nosily dámy pod šaty koncem 19. a začátkem 20. století.

  

V srpnu má hrad Svojanov brány dokořán od 9 do 18 hodin, a to každý den včetně pondělí.